ЖИВОТОТ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД НА ИТАЛИЈА И ЦЕНТАРОТ НА МОДАТА

Главниот град на модата и финансиите во Италија, Милано, е местото каде што се развива  бизнисот и сите изгледаат неверојатно добро додека го прават тоа. Богатата историја на градот и класичната архитектура се темели на современото темпо на живеење и кулитe

што се зголемуваат дизајнирани од страна на архитектите од 21 век. Исто така, тој е еден од најмултикултурните и најразновидните градови во Италија, со банкарски, индустриски и дизајн сектори кои привлекуваат вработени од целиот свет. Од „Модната недела“ која се одржува двапати годишно, до годишниот априлски Salone del Mobile (Саем за мебел), во Милано ќе ги најдете најсовремените модни парчиња и парчиња современ мебел. Prada, Gucci и Valentino: сите одлични италијански модни куќи имаат повеќе продавници кои ги поставуваат елегантните улици на Quadrilatero d’Oro и во познатата галерија Виторио Емануеле Втори. „И покрај тоа што Милано не е најубав од италијанските градови, има многу да се сака“, изјави Сара Шифано, родна писателка за уметност во Милано. „Можете да живеете и работите со стимулативен ритам, иако никогаш не станува премногу стресно. И градот се трансформира за време на неделите на модата и дизајнот, но брзо се враќа на неговото вообичаено темпо кога ќе завршат овие збиднувања“.

Ова темпо веќе може да се смета за побрзо од остатокот на Земјата, бидејќи Милано е дом на Борса Италијана, берзата во Италија, нејзините банкарски и издавачки сектори и едни од најголемите тимови во меѓународниот фудбал: Милан и Интер.

Дури и со кули дизајнирани од архитектите Заха Хадид и Чезар Пели, белите готски пајаци на Дуомо сепак доминираат во срцето на градот, а обележјата како Театро ала Скала, која е најголемата оперска куќа во Европа со капацитет од 2.000 гости, и маестралното дело

на познатиот Леонардо да Винчи, Последната вечера, се основата на длабокото културно наследство на градот. Населбите во Милано се наредени во круг околу Дуомо, а голем број поранешни  индустриски области биле трансформирани со развојни проекти. Богатата област Брера, лоцирана северно од Дуомо во рамките на старите средновековни ѕидови, има многу продавници, ресторани и луксузни апартмани. Понатаму на север, познатата Порта Венеција е мешана област популарна со стари миланчани, млади професионалци, студенти и семејства. Брзорастечката населба Фиера северозападно од центарот на градот е дом на CityLife – нов проект за мешани употреби изграден на местото на поранешните градски саеми со резиденции дизајнирани од Зара Хадид и Даниел Либескинд. „Општо Фиера е станбено подрачје популарно по своите училишта, метро, ​​шопинг и паркови“, објасни Роберто Магаглио, управен директор на „Енгел и Вокерс Милано“. На северот на Дуомо, новата деловна област и високите подрачја на Порта Нуова, поранешна индустриска област, ги зајакнаа станбените области како Изола, која привлекува млади семејства и креативни типови за своето силно чувство за заедница. На југозападниот дел на Дуомо, округот Навиљи е познат по бујниот ноќен живот и неговите канали, од кои некои ги подобрил Леонардо да Винчи кон крајот на 1400-тите години. „Пораснав во југозападниот дел на градот, затоа сум особено заљубен во областа Навиљи“, рече Шифано. „Многу е близу до центарот на градот и тука секогаш се отвораат нови барови, ресторани и продавници“. Италијанскиот езерски округ е на само 45 минути северно од Милано со воз, така што прошетките околу езерото Комо или езерото Гарда е лесно достапно за жителите на Милано. Во текот на летото, многу жители се упатуваат кон летувалишта и одморалишта долж крајбрежјето на Лигура, околу 125 км на југ, додека во зима, локалното население

се собира во ски-центри во Вале Д’Аоста, околу 175 км северозападно од градот. Железницата со голема брзина го поврзува Милан со другите големи италијански градови; потребни се еден час и 40 минути за да се стигне до Фиренца и нешто помалку од три часа за да стигне до Рим. Најголемиот од трите аеродроми во Милано, аеродромот Малпенза, нуди летови до европски и меѓународни дестинации. Летот за Лондон е помалку од два часа, (исто како и за Катанија во Сицилија), додека Њу Јорк е оддалечен повеќе од осум часа. „Милано е на одлична локација, лесно е да се оди за викенд во Сицилија, како и за Лондон или Париз“, рече Шифано.

Бројот на трансакции со недвижнини во 2013 година сè уште бил речиси половина од оние што биле во 2007 година пред глобалната рецесија. Неодамна, цените на недвижностите паднаа и се предвидува да продолжат да паѓаат во следните години.

Економскиот изглед и фискалното штедење на Италија влијаат врз целокупниот пазар на домување во Милано. Сепак, странските инвеститори почнуваат да вложуваат пари во комерцијални и станбени објекти. „Повеќето од имотите што се достапни во Милано се станови“, рече Магалио. „Некои вили и куќи се достапни во области како Фира“. Во многу од градските области, стан со две спални продава за окол

у 500.000 евра, додека во Брера чинат повеќе од еден милион евра. Изнајмување станови со две спални соби се движи помеѓу 2.000 и 2.500 евра месечно низ градот. Милано е дом за над 3 милиони жители. Претставува еден од најскапите градови во светот и меѓу 30те најбогати градови на Земјата. Седиште е на луксузните модни брендови, главен е по производство на свила и е дом на голем број историски наследства, што го прави град кој е на сечија листа за места кои вредат да бидат посетени.

Изработи: Зафир Стојчевски